Mis on PSA?

Prostataspetsiifiline antigeen (PSA) on eesnäärmerakkude toodetav valk. Kasutada saab lihtsat vereanalüüsi, mis võimaldab mõõta PSA sisaldust ja võib aidata eesnäärmevähki varakult tuvastada.

Eesnäärmevähki haigestumise võimalus suureneb koos PSA sisalduse suurenemisega (vt tabelit allpool). Ka tervetel meestel võib veres vähesel määral PSA-d esineda, sest arstid ei ole veel kindlaks teinud selle n-ö normaalset sisaldust.

Kui te ei tea oma PSA väärtust või eelistate, et seda praegu ei määrataks, võite hinnata oma riski, kui kasutate Riskikalkulaatorit 1.  See arvestab teie vanust, perekonnaanamneesi ja kuseteede sümptomite esinemist (veel). Kui te teate oma PSA väärtust, võite riski hindamiseks kasutada riskikalkulaatorit 2.

Kui teie PSA sisaldus on > 3…4 ng/ml, võib teie arst soovitada biopsia tegemist. Olukorrast selgema ülevaate saamiseks võetakse teie eesnäärmest üks proov, kuid võidakse võtta ka mitu.

PSA  sisaldus veres Eesnäärmevähi biopsialeiu risk
< 2.0 ng/ml 7.1%
2,0…3,9 ng/ml 18.7%
4,0…5,9 ng/ml 21.3%
6,0…7,9 ng/ml 28.6%
8,0…9,9 ng/ml 31.7%
≥ 10,0 ng/ml 56.5%

Tabeli andmed põhinevad nende 2267 mehe biopsialeiul, kes osalesid Euroopa eesnäärmevähi randomiseeritud sõeluuringus (ERSPC) Rotterdami uurimiskeskuses.

13%-l üle 55-aastastest meestest on PSA väärtus ≥ 4 ng/ml, kuid see ei tähenda automaatselt, et neil esineb vähk. PSA sisaldust võivad suurendada ka teised seisundid, nt eesnäärme healoomuline suurenemine (beniigne prostata hüperplaasia, BPH), kuseteede infektsioon või eesnäärmepõletik.

PSA analüüs ja rektaalne eesnäärmeuuring (DRE) ei ole absoluutselt täpsed ja tulemused võivad erineda normist isegi siis, kui vähki ei esine (st tulemus on valepositiivne). Peale selle võib PSA sisaldus olla normaalne ka juhul, kui patsiendil on vähk (valenegatiivne).

Nagu tabelist näha, võib vähesel osal meestest, kelle PSA sisaldus on väike, olla siiski eesnäärmevähk, kuigi vähi tõenäosus on tavaliselt suurem väga varases staadiumis. Normaalne tulemus üle 55-aastasel mehel annab kindlustunde. See viitab, et analüüsi tegemise ajal on agressiivse vähivormi esinemine ebatõenäoline.

Enne uroloogi juurde suunamist võtab teie arst arvesse erinevaid tegureid, sh teie vanust ja perekonnaanamneesi. Kui teid suunatakse eriarsti vastuvõtule, võib see tähendada, et teile tehakse meditsiinilisi lisaanalüüse, mis võivad mõjutada teie elukvaliteeti.

Mida kaaluda enne PSA analüüsile minekut?

  • Analüüs võib aidata avastada varases staadiumis eesnäärmevähki isegi enne sümptomite esinemist (veel)
  • Samas ei põhjusta paljud PSA abil avastatud väikesed eesnäärmekasvajad kunagi sümptomeid.
  • Analüüsi tulemusena saadud väike väärtus võib anda tugeva kindlustunde.
  • Isegi kui PSA sisaldus on suurenenud, ei pruugi selle põhjuseks olla eesnäärmevähk. Põhjuse kindlakstegemise ajal võite kogeda tarbetut stressi.
  • PSA suurenenud sisalduse puhul võib osutuda vajalikuks lisauuringute tegemine. Teile võidakse teha biopsia, mis võib olla valulik ja põhjustada vere ilmnemist uriinis, spermas või väljaheites. Aeg-ajalt võib biopsia põhjustada eesnäärmepõletikku, mis võib ravile raskesti alluda.
  • Väikesel osal meestest ei pruugi biopsia eesnäärmevähki tuvastada.

Kontaktandmed

Monique Roobol
Riskikalkulaatori administraator

info@prostatecancer-riskcalculator.com

Teie tagasiside

Rääkige meile, mida te arvate riskikalkulaatoritest ja milline on olnud teie kasutuskogemus.

Me oleme teile tagasiside eest tänulikud.