Sõeluuringu võimalused

Kui teie isal või vennal on diagnoositud eesnäärmevähk, on teil risk vähki haigestuda kuni kaks korda suurem kui mehel, kelle sugulastel ei ole seda esinenud. Haiguse tekkerisk võib olla suurem ka juhul, kui teil on meessoost sugulane, kes oli diagnoosimise hetkel alla 60-aastane.

Eesnäärmevähk tekib suurema tõenäosusega üle 55-aastastel meestel. Kui see diagnoositakse varakult, on seda enamasti lihtsam ravida või allub paremini ravile. Varases staadiumis vähki on sageli võimalik tuvastada prostataspetsiifilise antigeeni (PSA) määramisega verest.

Lisaks teeb arst rektaalse eesnäärmeuuringu (DRE). Kui mõnes uuringus on kõrvalekaldeid, on tõenäoline, et vähi tuvastamiseks tuleb teha lisauuringuid.

Tehke teadlik valik enne PSA määramist

Sõeluuring tähendab seda, et teid uuritakse mingi haiguse suhtes enne sümptomite esinemist. Te võite arvata, et PSA määramine verest enne sümptomite ilmnemist on õige valik. Kahjuks ei ole asi nii lihtne (veel)

Siinkohal saab teid abistada eesnäärmevähi riski kalkulaator. Enne analüüside tegemist lugege nende plusside ja miinuste kohta ning pidage nõu oma perearstiga.

Kui te olete alla 50-aastane ja teil ei esine mingeid sümptomeid, ei tee arst PSA analüüsi ilmselt isegi siis, kui te seda palute. PSA määramine on mõttekas vaid juhul, kui mõnel teie sugulasel on see haigus noores eas esinenud.

Vähi ülediagnoosimise risk

Võib-olla olete lugenud ajakirjandusest artikleid Euroopa eesnäärmevähi randomiseeritud sõeluuringu (ERSPC) tulemuste kohta. Tegemist on viimase 15 aasta suurima eesnäärmevähi sõeluuringuga maailmas (veel). ERSPC uuringus leiti, et PSA analüüsi kasutamine eesnäärmevähi sõeluuringus vähendaks haigusesse suremust märkimisväärselt ehk peaaegu kolmandiku võrra (veel).

Kuid uuringus leiti ka, et eesnäärmevähi sõeluuringu üks riskitegur võib olla ülediagnoosimine. Probleem seisneb selles, et sageli kasvavad sõeluuringu käigus leitud kasvajad väga aeglaselt (ei ole agressiivsed), mistõttu nad ei tekita ilmselt mitte kunagi tõsiseid probleeme. Need ei ole eluohtlikud vormid. PSA on kasulik uuring, kuid sellel on omad piirangud. Kui teil leitakse vähk, ei suuda PSA anda teavet selle agressiivsuse kohta. Seetõttu teab arst, et teil on vähk, kuid ei tea, mis tüüpi see on.

Kuna eeltoodu mõjutab teile pakutavat ravi, arutage arstiga uuringu võimalikke mõjusid, kui teil ei ole ühtegi sümptomit ega teisi riskitegureid.

Kontaktandmed

Monique Roobol
Riskikalkulaatori administraator

info@prostatecancer-riskcalculator.com

Teie tagasiside

Rääkige meile, mida te arvate riskikalkulaatoritest ja milline on olnud teie kasutuskogemus.

Me oleme teile tagasiside eest tänulikud.